Здоров'я і патріотизм

 

У рамках «Тижня здоров'я», що проходить зараз в Університеті, 27 лютого 2012 р. доцент кафедри медичної біології Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького Зеновія Служинська прочитала для студентів І і ІІ курсу біологічного факультету популярну лекцію на тему «Профілактика   захворювань, збудники яких переносяться представниками класу Insecta».

Зеновія Служинська – голова Лікарської комісії НТШ, дійсний член Українського лікарського товариства (УЛТ) – розпочала свій виступ коротким екскурсом в історію медицини Галичини, ознайомила присутніх із «Лікарським збірником. Медицина і біологія», що побачив світ 2010 року в новій серії «Праць Наукового товариства імені Т. Шевченка». Згаданий збірник Зеновія Служинська подарувала біологічному факультету.

«Новонароджена дитина є беззахисною, на неї чигає велика кількість небезпек не лише техногенного світу. У природних екосистемах є чимало збудників різних недуг, які можуть заподіяти організму людини великої шкоди», – застерегла лікар.

Студенти довідались про трансмісивні хвороби, збудники яких переносяться кліщами, вошами, блохами, комарами, тарганами, щурами тощо, клінічні форми перетікання різних недуг, симптоми захворювання та методи їх лікування. Зеновія Служинська навела приклади зі своєї лікарської практики, закликала студентів бути обачними і не нехтувати своїм здоров'ям, не наражатися на небезпеку.

Детальніше лектор зупинилась на причинах спалаху епідемій чуми, малярії та сипного тифу, який ще часто називають «військовою хворобою». Медичну тему лекції Зеновія Служинська майстерно проілюструвала прикладами української історії – уроками жертовності і патріотизму, відданості обов'язку та любові до України.

Зеновія Служинська наголосила, що до невдачі визвольних змагань Української Галицької Армії 1917-1921 рр., окрім відомих історичних обставин, також спричинилась епідемія сипного тифу. «У 1920 році з 60 тис. вояків, які перейшли Збруч, 10 тис. хворіли тифом», – зазначила лектор. Вона зачитала спогади старшини УГА Х бригади І Галицького Корпусу, які засвідчили, що, незважаючи на страшне спустошення, викликане хворобою, люди не втрачали віри і співчуття: «Милосердя проглядалося в очах товаришів, стрільців і старшин, чулося в безкраїх просторах української землі…».

Зеновія Служинська розповіла про спалахи епідемії тифу серед бійців УПА, навела приклад спровокованої епідемії на Лемківщині у 1946-1947 рр. внаслідок підкидання під час рейдів енкаведистами інфікованих тифом вошей мирному населенню. Лектор показала студентам світлини Модеста Ріпецького «Горислав» та Остапа Волинця «Гуцул» – лікарів УПА, які доглядали хворих на тиф вояків і допомагали місцевим мешканцям.

Набір світлин «Лікарі УПА. Воїни без меча»,  видані Лікарською комісією НТШ та Українським лікарським товариством, – це дещиця інформації про участь лікарів, медичних сестер і санітарного персоналу в акціях УПА, але, можливо, вона пробудить інтерес у студентів довідатись більше про історію Української військової медицини та відданість медичних працівників національній справі.

Кожен із присутніх на лекції отримав у подарунок методичний посібник «Медична арахноентомологія». Зеновія Служинська подарувала всім охочим збірник науково-популярних матеріалів «Знати, щоб себе оберігати» та випуски «Українського інформаційного бюлетеня здоров'я».

 

Анастасія Коник

Фото автора