Дні вшанування памяті Івана Франка

 

28 травня 2012 року на Личаківському кладовищі у Львові розпочалося відзначення 96-х роковин від дня смерті генія української нації  панахидою на могилі Івана Франка, у якій взяли участь отець Сергій Олійнічук церкви Святої Софії, представники академічної спільноти Університету, громадські діячі, науковці, інтелектуали.

Голова Західного наукового центру НАН України, академік НАН України Зіновій Назарчук  виступив зі словом про Івана Франка, у якому окреслив образ великого мислителя як будителя національної честі та гідності, інтелектуального символа доби українського модернізму й державного утвердження. На думку науковця, образ Івана Франка й донині є духовною  святинею України: «Сьогодні ми зібралися у святому для всіх українців місці, де спочиває один із найбільших геніїв людства».  «Франко був не лише гуманітарієм, його розум огортав найрізноманітніші сфери людського життя, тому інтелектуальна спадщина та його світлий образ належить всім і кожному. Сьогодні нашим завданням є відкривати Франка Україні і світові», – наголосив Зіновій Назарчук.

Багатогранність образу Івана Франка вчений окреслив за п’ятьома найактуальнішими для сучасної України характеристиками генія: універсалізм, інтелектуалізм, європеїзм, патріотизм і педагогізм. 

Саме Іван Франко, на думку академіка,  має стати орієнтиром для сучасних українців, образом індивідуальності, яка «не втратила жар свого серця, і в той же час стала інтелектом нації». Одним із основних здобутків Великого Українця є також його незламний патріотизм і чітка орієнтація на Європу. «Іван Франко – чільний речник європейської ідеї в Україні», – зазначив Зіновій Назарчук і додав на завершення: «Ми повинні виконувати заповіти Іван Франка не гучними святкуваннями, а щоденною гідною працею».

Кандидат філософських наук Ігор Держко у своєму слові про Поета сказав, що лише сьогодні ми пробуємо осмислити велич Франкового «Я», і наголосив на потребі осмислення творчого й інтелектуального доробку письменника, дотримання сучасним суспільством принципів, які заклав геній у своїх працях. У виступі Ігоря Зеновійовича йшлося про необхідність розуміння філософських, політичних і соціальних аспектів діяльності «окраси планетарної культури», «інтегратора української справи». «Вчімося у Франка! Врахуймо уроки його життя і віддаймо йому належне», – звернувся до присутніх Ігор Держко.

Пам'ять геніального Українця вшанували віршованими рядками та музичними композиціями у виконанні хору церкви Святого Архистратига  Михаїла «Благовіст» та хору кафедри музичного мистецтва факультету культури і мистецтв Львівського національного університету імені Івана Франка.

Заслужений артист України Юрій Брилинський надав особливого емоційного забарвлення поезії  Івана Франка «Каменярі». Нового резонансу з погляду сьогодення набули слова з поеми «Похорон» із уст народного артиста України Святослава Максимчука, що змусили присутніх замислитися над питаннями вірності та зради як феномену нашої історії. Гостро, однак не менш актуально, зазвучали віршовані рядки з поеми «Мойсей» у виконанні заслуженого діяча мистецтв України Петра Зозуляка.

Прес-центр

Фото Юлії Гриценко

Фотогалерея