Урочиста академія з нагоди 90-ї річниці ЗУНР

 

30 жовтня в Актовій залі Університету відбулася урочиста академія з нагоди 90-ї річниці Західноукраїнської Народної Республіки.

Утворенню Західноукраїнської Народної Республіки передували політичні події, які стали переломними в історії українського державотворення. В ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 року стрілецькі частини, очолювані сотником Дмитром Вітовським, зайняли всі найважливіші урядові установи у місті. Вже вранці 1 листопада у Львові з’явилися відозви Української Національної Ради до мешканців столиці і до українського населення всієї Галичини, де, зокрема, зазначалось: «Волею українського народу утворилася на українських землях Австро-Угорської монархії Українська держава... Найвищою властю Української держави є Українська Національна Рада. З нинішнім днем Українська Національна Рада обіймає власть в столичнім місті Львові і на цілій території Української держави». Таким чином, внаслідок безкровного збройного повстання у Львові було відроджено українську державність.

З доповіддю про ці незабутні визначні історичні події виступив кандидат історичних наук, доцент Олег Павлишин, який наголосив, що Листопадовий зрив є особливою подією для галичан, а також розповів про роль Франкового Університету в подіях 1918 року.

В урочистій академії взяли участь колективи художньої самодіяльності Університету. Народна чоловіча хорова капела «Прометей» (диригент Олег Підківка), дівочий хор «Ліра» (художній керівник Оксана Мельничук), Народний ансамбль пісні і танцю «Черемош» (диригент Галина Когут) виконали незабутні стрілецькі пісні «Зажурились галичанки», «Гей-нум, браття, всі до зброї», «Ой жалю, мій жалю», «Ой у лузі червона калина похилилася» та інші. А Народний камерний оркестр Університету запропонував глядачам послухати «Маєву нічку» Левка Лепкого та в’язанку стрілецьких пісень в обробці Миколи Леонтовича (художній керівник, Заслужений працівник культури України Романа Бурко).

 

Оксана Гоцур