Університет вшанував пам’ять полковника
Євгена Коновальця

У Львівському національному університеті імені Івана Франка 23 травня відбулася Урочиста академія, присвячена 70-річчю загибелі полковника Євгена Коновальця. Вшанували пам'ять видатного українця демонстрацією фільму («Собор на крові», режисер Ігор Кобрин), повстанськими піснями у виконанні Львівського муніципального хору «Гомін» та панахидою за нього.

Участь в Урочистій академії взяли міський голова Львова Андрій Садовий, члени Львівського товариства політв’язнів та репресованих, науковці, студенти, представники громадськості Львова.

Євген Коновалець – одна з тих особистостей, які залишили глибокий і незнищимий слід в історії не лише Визвольних змагань України на початку ХХ століття, а й вплинули на весь процес здобуття нашою державою незалежності. Він один із тих подвижників, котрий розумів, що лише орієнтація та опертя на власні сили дасть змогу здобути цю незалежність. «Польща ні тепер, ні в найближчій, а навіть в дальшій майбутності проти Росії, чи то большевицької чи реакційної, не піде... Антанта ні під якою умовою на це їй не дозволить. Орієнтація на Польщу, які-небудь надії на її допомогу в нашій визвольній боротьбі, це абсурд, а для нашої справи річ навіть дуже шкідлива», – писав Євген Коновалець у 1921 році в одному зі своїх листів.

Виступаючи на Урочистій академії, міський голова Львова Андрій Садовий наголосив: «Убитий 70 років тому агентом Москви Євген Коновалець – наш національний герой, лицар Духу і Чину. Людина, внесок якої у боротьбу та розбудову Української держави важко переоцінити. Для своїх сучасників він вже тоді був Ідеалом воїна, борця-революціонера за власні переконання, за прагнення українців жити у своїй державі і самим вирішувати власне майбутнє… Ми як ніхто сьогодні повинні прислухатися до тих слів, що говорили наші сподвижники... і щодня боротися за незалежність України. Кожний на своєму місці боротись за Україну».

Науковий співробітник Центру досліджень визвольного руху Ігор Дерев’яний, розповідаючи у своїй доповіді про основні віхи життя та діяльності Євгена Коновальця, які мали неабиякий вплив на долю України
у процесі державотворення, зазначив, що сьогодні стають відомими нові факти про загибель полковника, однак всю правду про те, як готувався замах на Євгена Коновальця, можна знайти лише в архівах, які сьогодні перебувають на території Росії. «Відомо, що операція з ліквідації Євгена Коновальця почалася ще у 1933 році, після того, коли до Організації українських націоналістів було введено агентуру Москви», – сказав Ігор Дерев’яний.

Як наголосив голова Львівського крайового братства ОУН-УПА Олесь Гуменюк, сьогодні молодь має продовжити справу Євгена Коновальця, Романа Шухевича, Степана Бандери – будувати Українську державу.

Після завершення Урочистої академії львівські пластуни поклали квіти до меморіальної таблиці ветеранам ОУН-УПА.

Оксана Гоцур